Menu
Sepetiniz

Hakkımızda

Osmanlı İmparatorluğuna uzun yıllar başkentlik yapmış Edirne, mutluluk dönemlerinde “ Der-i Saadet” yani Mutluluk Kapısı diye adlandırılıyordu. Bu dönemde padişahlar için Saray-ı Atik’te ve Saray-ı Cedid’ de hazırlanan muhteşem bir tatlı vardı. Sultan II. Murat döneminde Hacı ismiyle bilinen Mısırlı bir usta Edirne’ye yerleşmiş ve badem ağaçları dikmiştir. II. Murat’ın bir sefer dönüşünde, usta padişaha kendi yaptığı bu tatlıdan ikram eder. Padişah tatlıyı çok beğenir ve hatta bademli olan bu tatlıya badem ezmesini ismini de verdiği rivayet olunur.


O zamanın şartlarında badem, şeker, su ve limonla, tahta dibeklerde dövülerek yapılan bu tatlı günümüze kadar tadını ve lezzetini değiştirmeden usta ellerde gelmiştir. Osmanlı mutfağının rafine lezzetlerinden biri olan ve tamamen el emeği ve ustalık gerektiren badem ezmesi, aynı zamanda pek çok geleneksel tatlıda, kurabiyede ve helvalarda da kullanılmaktadır. Edirne’de bu lezzeti tadan ve yanına alarak Avrupa’ya da götüren gezginler “marzipan” adıyla yayılmasına ve sevilmesine de öncülük etmişlerdir.


Geleneksek badem ezmesi tadının “Arslanzade” olarak bugünlere gelmesinde öncülük eden kurucumuz Arif MERİÇ, 1974 senesinde başladığı şekerleme ve şarküteri ürün guruplarının satışı esnasında, Osmanlı Döneminde Kadı olarak bilinen büyük dedesi “Arslanzade’ nin” ismini tescil ettirerek markanın bugünlere gelmesindeki ilk adımı atmıştır.


Tescil işlemi ve üretim sürecinin başlamasıyla birlikte gelen, lezzet ve kalite talebinden memnun olunması ve şubeleşme ihtiyacının doğmasından dolayı, ikinci şubenin Edirne Merkezde Saraçlar Caddesinde açılması kurumsallaşmak ve büyümek için o yıllarda atılan temel adımlardan birini doğurmuştur.


Edirne’ye gelen ve ülkemizin dört bir yanına aldığı bu lezzeti götüren misafirlerimizin yurt içinde memnuniyetleri ulusal ve bölgesel yazılı ve görsel basınında dikkatini çekmiş, kentimizi ziyarete gelen değerli basın mensuplarının kurucumuz Arif MERİÇ’ e uğramadan ve bu tat hakkında bilgi almadan kentten ayrılmamalarına sebep olmuştur. Bu sebeple Arslanzade markası, 200 civarında Ulusal ve Bölgesel Televizyon kanalında 50 si canlı yayın olmak üzere hem Edirne’yi temsil etmiş , hem de tarihi lezzetlere ulaşamayan ve bilgisi olmayan halkımızı da bilgilendirmekte rol almıştır. Ayrıca yurt içinde kendi alanında 45 tane fuara tanıtım ve tat konusunda bilgi vermek için stand kurarak markanın yaygınlaşmasın da önemli yol kat etmiştir.


Firmamız ve ekibimiz kendi alanında yaptığı Ar-ge çalışmalar neticesinde, içerisinde “ Yağ ”- “ Un ”- “ Tuz ” bulunmayan ve lezzeti damakta kalan “ KALLAVİ “ kurabiyesini imal etmiştir. İsim ve tat tescillenmiş olup tesislerimizi ve şubelerimizi ziyaret eden misafirlerimizden büyük ilgi görmektedir. Ayrıca “ Arslanzade “ markalı şube ve tesislerimize uğrayan misafirlerimiz, badem ezmesi, kavala kurabiyesi, helva ve lokum çeşitlerini de taze ve günlük olarak almaktadırlar.


Edirne ilinde başlayan bir çok ilke imza atan firmamız e-ticaret platformunda kendi alanında ilk hizmet veren firma özelliğini de bulundurmaktadır.


Günümüz şartlarında durmayı değil, devam eden vizyon anlayışında markasını ve tadını tüm ülke çapında büyütmeyi hedefleyen firmamızın 7 şubesi , 9 bayisi ve 18 satış noktası bulunmaktadır. 1200 m² kapalı üretim tesisimizde her gün hem şubelerimize, hem de Türkiye’nin dört bir yanından www.arslanzade.com.tr adlı ticaret sitemizden gelen talepler karşılanmaktadır.